7.4.18 BEC U17, Český Krumlov

Turnaj proběhl za finanční podpory Jihočeského kraje.

V termínu od 5. do 7. dubna se v Českém Krumlově odehrál mezinárodní turnaj evropského okruhu kategorie U17 FZ FORZA Czech U17 International. Jednalo se o druhý ročník tohoto turnaje. Náš klub a zároveň všechny pomocníky, organizátory a sponzory prezentovali Linda Šmikmátorová, Barbora Kortusová, Adam Marťán, Adam Ječmínek a Tomáš Švejda. Turnaj byl pro českou národní reprezentaci, ve které je i právě Tomáš, nominační akce, při které reprezentanty trenérsky doprovázeli trenéři Tomasz Mendrek a náš klubový trenér Radek Votava.

Pro Lindu, Báru i oba dva Adamy to byl první turnaj evropského okruhu, proto každý kvalitní zápas byl příjemným potěšením a můžeme doufat, že všichni tito čtyři hráči budou startovat i na příštím ročníku. Jejich trenérem na turnaji byl Jiří Frendl. Tomáš odehrál na turnaji dvouhru a čtyřhru se svým stálým spoluhráčem Janem Janoštíkem z TJ Sokola České Budějovice. Ostatní naši hráči nastupovali ve všech třech disciplínách.

Nejvíce se dařilo Tomášovi, když obsadil třetí místo ve dvouhře chlapců a ve čtyřhře byl dokonce první!

Ve čtvrtek ráno do smíšené čtyřhry nastupovali Adam Ječmínek s Lindou Šmikmátorovou a Adam Marťán s Bárou Kortusovou. První zmiňovaný pár hrál v prvním kole proti dvojici Miscenko/Priede z Lotyška. Po pomalejším rozjezdu a zbytečných chybách se dokázali začít Adam s Lindou více soustředit na základních věcech. V rozhodujících momentech nedělali chyby a vyhráli ve dvou setech 21:14 a 21:16. V dalším kole na ně čekal český pár Rzeplinski/Růžičková. Zde už to bylo pro Adama s Lindou těžké, a i když prohráli 10:21 a 8:21 proti kvalitním soupeřům, dokázali v zápase odehrát dobré výměny. Adam Marťán s Bárou Kortusovou vstoupili do turnaje proti německé dvojici Blaumoser/Hamm. Po výsledku 15:21 a 17:21 pro ně bohužel turnaj skončil už v prvním kole. Velká škoda, protože na ně Adam s Bárou měli! Naopak velká zkušenost (pískání chyby podání :-)) a dobrý takový zápas, který je třeba příště už vyhrát.

Ve dvouhrách ani jednoho nečekal lehký zápas. Bohužel ani Adamům a ani Lindě s Bárou se nepodařilo postoupil do dalšího kola proti zkušenějším hráčům. Adam Ječmínek nestačil na nasazeného šikmookého Němce Kiana-Yuna Oeie 9:21 a 12:21, Adam Marťán na technického belgického hráče Ilja Van Delsena 10:21 a 12:21, Linda Šmikmátorová bohužel ve dvou vyrovnaných setech 17:21 a 14:21 na Lotte Geerts z Belgie a Bára Kortusová na Rumunku Alexandru Soare 11:21 a 9:21.  Tomášovi se podařilo postoupit až do posledního hracího dne, když postupně porazil soustředěným výkonem Näsera z Německa 21:13 a 21:7, Čecha Martina Dostála 21:12 a 21:9, Rakušana Andreeho 21:16 a 21:12 a ve čtvrtfinále Jeziaka z Polska 21:13 a 21:11. Tím postoupil do sobotního semifinále, kde se utkal proti Yaru Van Delsenovi z Belgie. Bohužel zde už Tomáš nedokázal navázat na své předchozí zápasy a svými netrpělivými chybami prohrál ve dvou setech 17:21 a 21:23 a získal 3. místo.

Ve čtyřhrách hráli Adamové v prvním kole proti rakouské dvojici Bäuerle/Sudarma a Linda s Bárou proti Běloruskám Tarusava/Vasileuskaya. Oba dvě naše dvojice bohužel do dalšího kola nepostoupili, ale za zmínku určitě stojí vyrovnaný zápas holek proti běloruské dvojici.

Ve čtyřhře chlapců je Tomáš Švejda na 2. místě v Evropě a Honza Janoštík na místě 6. Jako jeden z nejvýše postavených páru v evropském žebříčku U17 před turnajem měli jasný cíl vyhrát. Kluci spolu do turnaje vstupovali po delší době a na jejich začátku to bylo vidět. Postupně se však dokázali zlepšovat a být nakonec tou nejlepší dvojicí turnaje. V cestě za vítězstvím porazili bratry Van Delsenovy z Belgie 21:14 a 21:13, dobře hrající německou dvojici Maurer/Schnabel 21:19 a 21:15, v semifinále Poláky Budnyho s Jeziakem 21:5 a 21:7 a ve finále opět polskou dvojici Niczyporuk/Szymanowski 21:6 a 21:17.

Na závěr je třeba zmínit, že i když Linda, Bára a Adamové odehráli míň zápasů, a především sbírali zkušenosti, dokázali se připojit po celou dobu turnaje do organizačního a každý hrací den byli důležitou součástí turnaje včetně s dalšími dětmi z klubu, kteří také pomohli! Děkujeme!

Radek Votava k vystoupení našich hráčů dodává: „Jsem moc rád, že se podařilo kromě Tomáše dostat do turnaje i další čtyři hráče našeho klubu, pro které to byla velká premiéra v takovéto konkurenci. A jsem moc rád, že se jim podařilo odehrát velice dobré zápasy okořeněné i jednou výhrou Adama Ječmínka s Lindou Šmikmátorovou v mixu! Věřím, že účast na turnaji těchto čtyřech hráčů, ale i všem mladým pomocníkům a divákům bude inspirací do dalších tréninků a třeba to některým posune cíle výše, než mají nastaveno. Je to vždy na každém z nás, kam až se dostaneme. Osobně mám velkou radost z toho, jak se nám všem podařilo vše zorganizovat a kolik lidí se do přípravy a samotného průběhu zapojilo. To mě osobně dává naději a hlavně pocit, že nejsem na vše sám. Vím, už dávno to tak není! Potřebujeme organizovat podobný turnaj, lépe i dva a potom nějaké naše tradiční. To vše dává takovému klubu, jako je Sportovní klub Badminton Český Krumlov, daleko větší smysl. Součástí tohoto všeho jsou kromě hráčů a členů i naši partneři v čele s městem Český Krumlov a všichni partneři klubu. Těžko by se turnaj dělal bez podpory Jihočeského kraje, který turnaj podpořil finančně a Českého badmintonového svazu! Všem děkuji za pomoc! A protože jde za sport, velké poděkování a blahopřání je pro Tomáše Švejdu, který nás skvěle reprezentoval přímo na kurtu. Vítězství ve čtyřhře a třetí místo ve dvouhře si zaslouží velké poděkování a pro nás všechny to je taková třešnička na dortu! Blahopřeji Tome.“

Umístění hráčů na supních vítězů a našich:

Dvouhra junioři: 1. Jan Janoštík (ČR), 2.Yaro van Delsen (Belgie), 3. - 4. Tomáš Švejda a Kulian Maurer (Německo), 33. Adam Ječmínek, Adam Marťán

Dvouhra juniorky: 1. Kateřina Zuzáková ČR), 2. Arina Marushchak (Ukrajina), 3. - 4. Kateřina Mikelová a Nela Němcová (ČR), 33. Linda Šmikmátorová, Bára Kortusová

Čtyřhra junioři: 1. Tomáš Švejda / Jan Janoštík, 2. Andrzej Niczyporuk / Mikolaj Szymanowski (Polsko), 3. - 4. Matěj Rzeplinsky / David Smutný (ČR) a Karol Budny / Kajetan Jeziak (Polsko), 17. Adam Ječmínek / Adam Marťán

Čtyřhra juniorky: 1. Lucie Krpatová / Kateřna Zuzáková, 2. Mrie Růžičková / Tallulah Sharleen van Coppenolle, 3. - 4. Soňa Hořínková / Ema Staňková a Radka Šilhavá / Marie Studená (všechny ČR), 17. Linda Šmikmátorová / Bára Kortusová

Smíšena čtyřhra: 1. Karol Budny / Lucie Krpatová (Polsko / ČR), 2. Mikolaj Szymanowski / Zuzanna Jankowska (Polsko), 3. - 4. Michal Morávek / Kateřina Mikelová (ČR) a Kean-Yu Oei / Lice Wagner (Německo), 17. Adam Ječmínek / Linda Šmikmátorová, 33. Adam Marťán / Bára Kortusová