6.3.16 GPA U17, Hustopeče

O víkendu 5. až 6. března se v Hustopečích u Brna konal celostátní turnaj starších žáků do 17 let, kterého se z našeho klubu zúčastnili dva zástupci a to Linda Šmikmátorová a Tomáš Švejda, a trenéři Jaromír Janáček a Václav Domin.

Ve smíšené čtyřhře nastoupil jenom Tomáš se svou stálou parťačkou Kateřinou Zuzákovou (Benátky n. Jizerou). Do finále prošli přes páry Ehm / Bártová (TJ Sokol Polabiny Pardubice), kde se v prvním setu hodně hledali, ale naopak ve druhém setu zabrali a set vyhráli. Ve třetím setu si zápas pohlídali a celkově zvítězili 14:21, 21:6, 21:16. Ve druhém kole vyzvali nasazenou 5. dvojici Hynek / Fukalová (Rychnov nad Kněžnou / TJ Slavoj Český Těšín). Tento zápas měli jednoznačně pod kontrolou a po bezchybném výkonu, kde si mohli vyzkoušet i další věci na jiné zápasy (různé typy podání a příjmů ...), vyhráli 21:8, 21:17. V dalším zápase nastoupili proti 3. nasazené dvojici Kulíšek / Járová (Astra Praha). Zápas to byl velmi vyrovnaný. Tomáš s Kateřinou dokázali v důležitých momentech hrát bez chyb, oba se povzbuzovali a mixovou rozehrávkou soupeře rozebrali ve třech setech 21:19, 14:21, 21:19 a postoupili tak do večerního semifinále. V semifinále nastoupili proti dvojici Palán / Sonková (Prosek Praha / Astra Praha). Po výborném výkonu vyhráli první set 21:9. Druhý byl už vyrovnanější, ale naše dvojice si ho vydřela v koncovce, která skočila 22:20. Tomáš s Kateřinou se zápas od zápasu zlepšovali a to potvrdili i v nedělním finále, ve kterém bez problému porazili 1. nasazenou dvojici Vajstejtl / Vacková (Liberec / Praha-Radotín) 21:13, 21:14.

Ve dvouhře chlapců si Tomáš Švejda v první kole poradil po jasném výkonu s Wallerem z Prahy. Zápas zvládl hodně dobře po taktické stránce a dostával soupeře velice dobře pod tlak. Tomáš zvítězil 21:16, 21:11. Zápas o čtvrtfinále byl soupeřem skrečován a tak Tomáš bez boje postoupil do čtvrtfinále, kde se utkal s Jiřím Králem (Baníku Most). Do zápasu Tomáš vstoupil zbytečně opatrně. Král ho přehrával v prvním polovině setu rychlostně, co Tomášovi vadilo a dělal z toho chyby. V druhé polovině to bylo sice lepší. Tomáš lépe rozehrával a na kurtu se hra vyrovnala. Na první set to ještě nestačilo, ten prohrál 17/21. Druhý set byl úplným opakem. Tomáš hrál od začátku na plno, bez chyb a hrál údery, které soupeři vadili. Daleko více se soustředil a set vyhrál 21:14. Třetí set byl hodně vyrovnaný, ale Král ho měl více pod kontrolou. Tomáš bojoval ze všech sil, ale na staršího a zkušenějšího soupeře to tentokráte nestačilo. Král zvládl třetí set lépe takticky a porazil Tomáše 21/17.

Ve dvouhře dívek nastoupila Linda Šmikmárotová v prvním kole proti Martině Šmídové (BKB Plzeň). Lidna odehrála dobrý zápas, ale její výkon na starší a zkušenější soupeřku nestačil. Po setech 15/21, 13/21 do dalšího kola nepostoupila.

Ve čtyřhře dívek Linda Šmikmátová byla jako volná hračka, ale nakonec čtyřhru hrála a to s Talluah Van Copenolle z Orlové. Sehrály dobrý zápas proti Fukalové s Bartové (TJ Slavoj Český Těšín / TJ Sokol Polabiny Padubice), které byly nakonec bronzové. Zápas byl hodně o tom, že se Linda s Tallu na kurtu hodně seznamovaly a soupeřky využívaly nesehranost. Zápas nakonec po dobrém výkonu prohrály 16:21, 10:21.

Tomáš Švejda s Honzou Janoštíkem vstoupili ve čtyřhře chlapců do turnaje velmi dobře a po celkem vydařených zápasech bez problému postoupili do semifinále přes soupeře Dvořák / Šilhan (BAC Kladno / Jiskra Nejdek) 21:8, 21:10 a Kozel / Kostrhun (Podivín / Brno) 21:12, 21:15. V semifinále nastoupili proti Seberovi s Wallerem, se kterými prohráli po ne zcela vydařeném výkonu 21:18, 21:12. Zápas to nebyl špatný, hlavně první set, který bylo třeba vyhrát.

Turnaj očima Jaromíra Janáčka: “Hodně mě překvapily výkony Tomáše, který hrál co mu síly a soupeři dovolili. S Kateřinou Zuzákovou ve smíšené čtyřhře všechny své zápasy hráli chytře, zejména čtvrtfinále, kde zvládli důležitou koncovku. Semifinále a finále pak pro ně bylo hračkou. Ve dvouhře hrál Tomáš čtvrtfinále s Jiřím Králem, které nakonec v koncovce prohrál. Za svůj výkon se ale vůbec stydět nemusel, protože nechybělo moc a mohl hrát Tomáš i semifinále dvouhry. Ve čtyřhře s Janem Janoštíkem mi v jejich zápasech chyběla bojovnost. Na cestě mezi čtyři nejlepší páry ji sice moc nepotřebovali, ale v semifinále, kde nastoupili proti starším, silnějším, určitě hratelným soupeřům, zabrali až v samém závěru prvního setu a to už bylo pozdě. Na turnaji hrála také Linda, která si zahrála dvouhru a čtyřhru. Dvouhra jí moc nesedla, také mohla více bojovat a nechodit po kurtu se skloněnou hlavou, protože na soupeřku v prvním kole měla. Čtyřhra holkám sedla více, sice měly silnější soupeřky, ale zápas si více užívaly a měly v něm i dobré momenty. Já osobně jsem byl v Hustopečích poprvé a turnaj se mi líbil. Na závěr bych chtěl poděkovat organizátorům za dobrý turnaj”.

Dvouhra chlapců: 5. Tomáš Švejda

Dvouhra dívek: 17. Linda Šmikmátorová

Čtyřhra chlapců: 3. Tomáš Švejda / Jan Janoštík (TJ Sokol České Budějovice)

Čtyřhra dívek: 9. Linda Šmikmátová / Talluah Van Coppenole (Orlová-Lutyně)

Smíšená čtyřhra: 1. Tomáš Švejda / Kateřina Zuzáková (Benátky n. Jizerou)