10.2.18 GPA U15, Brno

Brněnská badmintonová hala X aréna hostila o víkendu nejlepší hráče a hráčky věkové kategorie do 15 let na prvním letošním celostátním turnaji GPA U15. Naše barvy jeli hájit Jaroslav Jelínek, Robin Tancer a Barbora Kortusová., kterým se pod vedením tatínka Báry Kortusové podařilo dosáhnout na pátá místa.

Turnaj tradičně začal rozlosováním a hned na úvod musela být přelosovaná dvouhra dívek, protože na sebe měly v prvním kole narazit Bára Kortusová (SKB ČK) a Klára Neubauerová (Sokol ČB).

Smíšená čtyřhra

Do mixu nastoupili Jarda s Bárou a Robin s Justýnou Muchovou z Rychnova nad Kněžnou.

V prvním kole Jarda s Bárou nastoupili proti páru David Černotík, Natálie Skýpalová. První dva sety byly vyrovnané, s lehkou nervozitou na naší straně. Třetí set v poměru 22-20 zvládli naši soupeři, kteří byli v závěru odvážnější. Škoda, k postupu nechybělo mnoho.

Robin s Justýnou nastoupili proti páru Ondřej Běhounek, Linda Hájková. I druhý zápas ukázal, že na těchto turnajích již není lehkých soupeřů. Robin s Justýnou vyhráli ve třech setech v poměru 21-14, 18-21 a 21-18.

Ve druhém kole narazil Robin s Justýnou na nasazený pár Adam Vojtěch, Martina Ševčíková. Pestrá hra a Robinovi jisté údery byly až do poloviny druhého setu nadějí na úspěch. Poté se začala karta obracet, soupeř byl aktivnější, výsledkem byl získaný druhý set, a mírný náskok v celém průběhu posledního setu, který už nepustili. Celkově tedy 22-20, 18-21, 19-21.

Dvouhra

Robin hrál s Matějem Šilhanem. Průběh utkání byl velmi vyrovnaný, po setech 21-18, 15-21 a 18-21 se na konci radoval Matěj. K prvnímu setu se Robin propracoval pestrou hrou. Ve druhém to bylo hlavně o dlouhých úderech, po kterých lépe zakončoval soupeř. Rozhodující set byl do stavu 17-17 naprosto vyrovnaný, v koncovce byl šťastnější badmintonista z Nejdku.

Na Jardu v pavouku čekal houževnatý Pavel Hrubec. Další třísetový zápas, po setech 21-17, 16-21, 21-17 se po zásluze radoval Jarda, který svou trpělivostí a kreativní hrou porazil soupeře, který chvílemi připomínal zeď.

Bára v prvním kole narazila na domácí Lucku Krulovou. Po vyrovnaném prvním setu, kdy byla na obou děvčatech znát lehká nervozita z prvního utkání na „áčkovém“ turnaji U15, se začala prosazovat Bára, když si pohlídala dropové údery Lucky. Celkově 2-0 pro Báru po setech 21-18, 21-12.

Ve druhém kole Jarda hrál s nasazeným Jonášem Hurtíkem. Jarda bojoval, zkoušel to na Jonáše všemi způsoby, ale soupeř byl dnes po většinu utkání jistější a přesnější. Utkání skončilo s výsledkem 21-13 a 21-7.

Báru čekala další brněnská hráčka, nasazená Valérie Žurková. První dva sety to byl vyrovnaný boj. Hrály se jak dlouhé výměny od základní čáry, tak i několik výměn se odehrálo na síti. Nápaditější hru předváděla Valérie, Bára však byla soustředěnější v koncovce druhého setu, a šlo se do třetího. Výsledkově to bylo jako na houpačce, Báře začaly docházet fyzické síly na celoplošnou hru, naštěstí si pomohla několika vítěznými údery, čímž brzdila rozjetou Valérii, která to nakonec zaslouženě dotáhla do vítězného konce po setech 21-15, 20-22 a 21-16.

Robin sehrál utkání o umístnění s Pavlem Hrubcem, kterého vyřadil Jarda Jelínek. Robin zvítězil ve dvou setech 21-11,21-16. Hrál se z obou stran uvolněný badminton, kde Robin projevil větší touhu po vítězství.

Čtyřhra chlapců

Robin s Jardou potkali dnes již po druhé Pavla Hrubce s Tomášem Bláhou. Kluci zápas zvládli ve třech setech 21-17, 23-25,21-12. Situaci si zbytečně zkomplikovali svou nepozorností ve druhém setu. Pokud byli kluci plně koncentrovaní, soupeř většinou tahal za kratší konec.

Ve čtvrtfinále si naši kluci zahráli s nasazenými dvojkami Pavlem Maňáskem a Davidem Smutným. Již první set naznačil, že proti nám stojí dvě individuality, které si velmi dobře na kurtu rozumí. Naši kluci hráli o každý míček, ale na víc než na 21-12 a 21-11 to nebylo.

Čtyřhra dívky

Bára hrála s budějovickou Klárou Neubauerovu. V prvním kole jim los přisoudil liberecké děvčata Kláru Malcovou a Elišku Stejskalovou. V prvním setu u našich děvčat převládalo singlové myšlení, což způsobilo celkem vyrovnaný průběh. V druhém setu již děvčata volily správné údery ve správný čas, a míčky padaly na zem především na druhé straně kurtu. Celkově výhra 21-18,21-13.

Ve čtvrtfinále hrály Bára s Klárou s Valérií Žůrkovou a Veronikou Novákovou. Utkání nakonec prohrály ve dvou setech 21-15 a 21-17, ale nebýt zbytečného respektu ze soupeřek, a několika lacinějších chyb v organizaci hry, mohl být i tak zajímavý vývoj, ještě zamotanější.

Závěrem pár slov jednoho z trenérů našich nadějí, kterým je Radek Votava: Děkuji všem za přístup a odvedené výkony a myslím si, že to vidím stejně jako tatínek Báry Kortusové, který naše hráče na turnaji doprovázel v roli šéfa. Po návratu konstatoval, že celkově vládla v teamu pohoda a bojovný duch. Nikdo nic nevypustil a výsledky odpovídají současným možnostem. A já jsem přesvědčený, že mohou a hlavně budou postupně lepší. Ale badminton není jenom o trénování a turnajích. Stejně jako třeba Honza Louda přizná ve finále mistrovství ČR dospělých dobrý míč soupeře, tak se v podobném duchu zachoval Patrik Fuciman. I když si vybojoval z druhého místa postup na tento turnaj, přenechal možnost bojovat o celostátní body svému zkušenějšímu a zatím o něco lepšímu klubovému spoluhráči, kterým je Robin Tancer. Ten byl v době kvalifikačního turnaje na studijním měsíčním pobytu v zahraničí“.

Dvouhra chlapci: 9. místo Jelínek Jaroslav, 17. místo Tancer Robin

Dvouhra dívek: 9. místo Kortusová Barbora

Čtyřhra chlapců: 5. místo Jelínek Jaroslav - Tancer Robin

Čtyřhra dívek: 5. místo Kortusová Bára - Neubauerová Klára (Sokol ČB)

Smíšená čtyřhra: 9. místo Tancer Robin - Muchová Justýna (Rychnov nad Kněžnou), 17. místo Jelínek Jaroslav - Kortusová Bára